Vältige toite, mis võivad põhjustada refluksi: lihtsad muutused menüüs aitavad kõrvetisi vältida

Kõrvetised põhjustavad äärmiselt ebamugavaid sümptomeid, need mõjutavad iga päev paljusid inimesi. 

Kõrvetised tekitavad põletavat tunnet rinnus. See on tingitud maohappe tagasivoolust söögitorusse. 

Milliseid sümptomeid kõrvetised võivad tekitada? Kõrvetiste sümptomid võivad varieeruda põletustundest rinnus kuni hapu maitseni kurgu tagaosas. Sageli tekivad kõrvetised vastuseks toitudele, mida me igapäevaselt sööme.

Allpool on loetletud mõned levinumad toidud, mis võivad kõrvetisi põhjustada ning leiate ka teavet selle kohta, milliste toitudega võiks neid toite asendada, kui arvate, et need võivad olla teie puhul kõrvetiste tekkimise põhjusteks. 

Võimalik kõrvetiste tekitaja: Vürtsikas toit 

Kuidas asendada? Ehkki vürtsikad toidud võivad olla paljude lemmikud, võivad need tekitada probleeme, kui kannatate kõrvetiste all. 

Samal ajal kui paljud inimesed naudivad vürtsikaid toite, mis sisaldavad karrit ja vürtse (nt cayenne, muskaatpähkel, kaneel), ei pea te mingil juhul jätma oma toitu maitsetuks. 

Proovige asendada toidus sisalduvad vürtsid maitsetaimedega (nt basiilik, pune, tüümian, ingver) – need annavad toidule oivalisi maitseid, kuid ei põhjusta kõrvetisi.

Võimalik kõrvetiste tekitaja: Tsitrusviljad
ja -mahlad 

Kuidas asendada? Tsitrusviljad ja -mahlad on samuti ühed levinumad kõrvetiste põhjustajad. 

Sidrunid, apelsinid ja tomatid on väga happelised viljad. Lisaks sisaldavad ka paljud karastusjoogid sidrunhapet, et anda neile hapukat maitset.

Happeliste jookide asendamine puhta vee või tugevalt lahjendatud mahlaga võib aidata kõrvetisi vältida. 

Samas on sellised viljad nagu marjad, õunad, pirnid ja banaanid vähem happelised kui tsitruselised ning võivad sobida suurepäraselt tsitruseliste asenduseks.

Kui teil esineb kõrvetisi, püüdke vältida tsitruselisi.

Võimalik kõrvetiste tekitaja: Küüslauk ja sibul 

Kuidas asendada? Paljude gurmeekokkade jaoks on mõte toiduvalmistamisest ilma küüslaugu või sibulata täiesti vastuvõetamatu. Kuid õnneks ei pea te neist sugugi loobuma!

Nii kuivatatud küüslauk kui ka sibul on laialdaselt saadaval ja pakuvad värsketele variantidele võrreldavat maitset.   

Võimalik kõrvetiste tekitaja: Praetud toidud 

Kuidas asendada? Praetud toit on üsna sage kõrvetiste põhjustaja. Õnneks on praetud toit ka üks lihtsamini asendatavaid toite. 

Toidu valmistamiseks on rohkesti lihtsaid ja tervislikumaid viise – näiteks küpsetamine, grillimine, pošeerimine ja röstimine. Sel viisil valmistatud toit suure tõenäosusega kõrvetisi ei põhjusta. Seega järgmine kord kui haarate panni järele, mõelge teistele toiduvalmistamise viisidele. 

Suure rasvasisaldusega toidud võivad aeglustada mao tühjenemist, suurendades kõrvetiste (refluksi) võimalust. Alternatiiviks on nende asemel valida pigem küpsetatud, grillitud, pošeeritud või röstitud toidud. 

Kui aga kõrvetised on juba tekkinud, siis saate abi Rennie’st (kaltsiumkarbonaat, magneesiumkarbonaat) – see on kiiretoimeline ja tõhus leevendus kõrvetistele ning teistele mao ülihappesusest tingitud sümptomitele. 

Rennie®  sisaldaba kahte antatsiidi, kaltsiumkarbonaati ja magneesiumkarbonaati. Need toimeained toimivad kiiresti, neutraliseerides liigse maohappe ning muutes selle veeks ja teisteks lahustuvateks sooladeks.

Seisundid

Õppige tundma neid toite, mis põhjustavad refluksi ning püüdke neid vältida.

Kõrvetised

Kõrvetisteks nimetatakse põletus- või kuumustunnet, mis algab rinnust ja liigub üles kurgu suunas.

Mees, kes tunneb rinnus kõrvetiste tõttu gaasivalu.

Refluks

Refluks on maosisu tagasivool söögitorusse, mis põhjustab kõrvetisi.

Väljas söömas käies püüdke vältida toite, mis võivad põhjustada kõrvetisi.

Seedehäired

Seedehäired, mida nimetatakse ka düspepsiaks, on üldine mõiste valu või ebamugavustunde kohta kõhupiirkonnas pärast söömist. See on seotud raskustega toidu seedimisel.

Punases kleidis rase naine toetamas oma beebikõhtu

Kõrvetised raseduse ajal

Raseduse ajal esineb kõrvetisi väga sageli, eriti kolmandal trimestril. Kõrvetisi esineb esimesel trimestril 22%-l, teisel trimestril 39%-l ja kolmandal trimestril 72%-l naistest.

Meie tooted

Kuidas leevendada kõrvetisi ja mao ülihappesuse sümptomeid?

Rennie® (kaltsiumkarbonaat, magneesiumkarbonaat)

Närimistabletid sisaldavad toimeaineid, mis neutraliseerivad liigset maohapet ja leevendavad kiiresti kõrvetiste ja mao ülihappesuse sümptomeid.

Loe lisaks

Kust osta

Kuidas leevendada kõrvetiste ja seedehäirete sümptomeid?

Rennie® Orange
(kaltsium- ja mangeesiumkarbonaat)

Apelsinimaitselised närimistabletid kõrvetiste ja seedehäirete sümptomite raviks, mis pakuvad kiiret ja tõhusat leevendust liigsest maohappest põhjustatud sümptomite leevendamiseks.

Loe lisaks

Kust osta