Seedehäirete sümptomid ja põhjused

Mis on
seedehäired?

Seedehäired, mida nimetatakse ka düspepsiaks, on üldine mõiste valu või ebamugavustunde kohta, mis tekib kõhupiirkonnas pärast söömist. See on seotud raskustega toidu seedimisel. Seedehäired võivad avalduda igal ajal, kuid enamasti tekivad need kohe pärast söömist.

Seedehäired on väga tavaline probleem ja nendega puutuvad kokku paljud inimesed. Need võivad esineda harva, näiteks paar korda aastas, kuid neid võib esineda ka regulaarselt. Millised on seedehäirete sümptomid? Sõltuvalt sellest, kui tugevad seedehäired teil parajasti on, võivad sümptomid varieeruda ebamugavustundest kuni kõhuvaluni. Kui kaua seedehäired võivad kesta? Need võivad kesta mõnest minutist kuni mitmete tundideni.

Seedehäirete vältimine raseduse ajal ei ole alati võimalik, sest kehas toimuvad nii hormonaalsed kui ka füüsilised muutused. Lisateabe saamiseks seedehäirete kohta raseduse ajal lugege kõrvetised ja seedehäired raseduse ajal. Raseduse ajal saate kõrvetiste sümptomeid leevendada Rennie® (kaltsiumkarbonaat, magneesiumkarbonaat) närimistablettide abil.

Pidage meeles, et raseduse ajal tuleb enne mis tahes ravimite võtmist pidada nõu oma arsti või apteekriga.

Mis aitab söömise järel tekkinud seedehäirete korral?

Seedehäirete sümptomid

Seedehäirete sümptomiteks on:

  • valu, mis algab tavaliselt ülakõhust ja liigub rinnaku taha;
  • valu roiete taga;
  • iiveldus ja/või oksendamine;
  • korisev kõht;
  • kõhuspasmid või -krambid;
  • kõhupuhitus;
  • ebamugavustunne pärast söömist;
  • liigne röhitsemine või puhitus;
  • põletustunne kõhus.
Kõrvetiste all kannatava inimese pilt: põletustunne kõhus

Mis põhjustab
seedehäireid?

Söömise ajal toodab magu maohapet. Seedehäired on sageli tingitud just liigsest maohappest, mis kokkupuutel tundlike limaskestadega (nt soolestiku ülaosa või söögitoru) põhjustab valu ja turset. See tekitab ebamugavustunnet, mis võib tunduda nagu kõhus oleks tulekahju.

Me kõik kogeme seedehäireid erinevalt ja ka põhjused, miks seedehäired tekivad, võivad inimeste vahel erineda. Selleks, et aru saada, mis just teil seedehäireid põhjustab, tuleb jälgida oma menüüd ja püüda leida seoseid toidu ja seedehäirete vahel.

Vältige toite, mis põhjustavad seedehäireid.

Üsna sagedasti põhjustavad seedehäireid:

1) Alkoholi tarbimine 

Alkoholi tõttu hakkab magu rohkem maohapet tootma ja see võib mao limaskesta ärritada.

2) Suitsetamine

Sigarettides sisalduvad kemikaalid võivad põhjustada mao ja söögitoru vahelise lihase lõtvumist, võimaldades happel pääseda söögitorusse.

3) Kiire stressirohke elustiil

Seedehäirete sümptomid muutuvad tõsisemaks tavaliselt stressirohketel perioodidel ja leevenevad siis, kui olete rohkem lõõgastunud. Stress ja ärevus võivad avaldada väga tugevat mõju meie seedimisele. 

4) Suured portsjonid või rasvased toidud

Suurte portsjonide või rasvaste einete söömine võib magu ärritada. Seedehäired võivad tekkida ka siis, kui sööte liiga kiiresti.

Kui teil esineb seedehäired pidevalt, siis selle põhjuseks võivad olla haavandid, teatud ravimite tarvitamine või mõni muu terviseseisund. Kui te kahtlustate, et teie seedehäired võivad olla seotud nende põhjustega, siis pöörduge oma perearsti poole.

Kas kannatate seedehäirete all? Lugege soovitusi kuidas seedehäirete sümptomeid leevendada.

Seedehäirete sümptomite ravi >

Meie tooted

Kuidas leevendada kõrvetisi ja mao ülihappesuse sümptomeid?

Rennie® (kaltsiumkarbonaat, magneesiumkarbonaat)

Närimistabletid sisaldavad toimeaineid, mis neutraliseerivad liigset maohapet ja leevendavad kiiresti kõrvetiste ja mao ülihappesuse sümptomeid.

Loe lisaks

Kust osta

Kuidas leevendada kõrvetiste ja seedehäirete sümptomeid?

Rennie® Orange
(kaltsium- ja mangeesiumkarbonaat)

Apelsinimaitselised närimistabletid kõrvetiste ja seedehäirete sümptomite raviks, mis pakuvad kiiret ja tõhusat leevendust liigsest maohappest põhjustatud sümptomite leevendamiseks.

Loe lisaks

Kust osta