Kõrvetiste sümptomid ja põhjused 

Mis on
kõrvetised?​​​​​​​

Kõrvetisteks nimetatakse põletus- või kuumustunnet, mis algab rinnust ja liigub üles kurgu suunas. Tavaliselt tekivad sellised aistingud lainetena ja valdavalt on see põhjustatud maohappe tagasivoolust maost söögitorusse. Kõrvetiste sümptomid, sealhulgas põletustunne või valu, avalduvad enamasti seetõttu, et maohape ärritab söögitoru limaskesta.

Kõrvetised tekivad tavaliselt kas pärast söömist, enne uinumist või öösel magades. Kui kaua võivad kõrvetised kesta? Need võivad kesta mitu tundi või isegi kauem. Paljud inimesed ei saa öösiti hästi magada, sest pikaliasend soodustab kõrvetisi ja selle tagajärjel tekkivat valu.

Kohv võib põhjustada kõrvetisi.

Kõrvetised on üks peamisi gastroösofageaalse reflukshaiguse (GÖR) sümptomeid. See võib küll kõlada hirmutavalt, kuid enamasti ei ole GÖR-i puhul tegemist tõsise seisundiga – kõrvetisi esineb iga päev ühel inimesel kümnest. Siiski võivad pidevalt esinevad kõrvetised söögitoru kahjustada, nii et kui tunnete sellepärast muret, siis pidage nõu oma perearsti või apteekriga.

Raseduse aja võib kõrvetisi esineda sagedamini, sest kehas toimuvad nii hormonaalsed kui ka füüsilised muutused. Lisateabe saamiseks Rennie® (kaltsiumkarbonaat, magneesiumkarbonaat) kasutamise kohta raseduse ajal lugege kõrvetised raseduse ajal

Millised on
kõrvetiste sümptomid?​​​​​​​

Kõrvetiste sümptomeid võib kirjeldada erinevalt:

  • kõrvetus- või põletustunne rinnus või kurgus pärast söömist;
  • kuum hapu või soolane vedelik kurgu tagaosas ja neelamisraskused;
  • surve rinnaku taga; 
  • puhitustunne; 
  • röhitsemisvajadus;
  • halb enesetunne (iiveldus).
Kõrvetiste all kannatava inimese pilt: põletustunne rinnus ja kurgus.

Mis põhjustab
kõrvetisi?

Kõrvetisi esineb väga sageli ja enamasti on selle põhjuseks refluks. See tekib siis, kui mao sissepääsu juures olev sulgurlihas ei sulgu korralikult või lõtvub liiga sageli, võimaldades maosisul välja pääseda ja söögitorusse jõuda.

Teatud toidud võivad kõrvetiste tekkimist soodustada. Toidud, mida kõrvetiste korral tasuks vältida, on muuhulgas praetud või rasvased toidud, rasvarikkad eined ja täispiimatooted, kuna need võivad põhjustada sulgurlihase lõtvumist. Nii kohv, kui ka teised kofeiinisisaldusega joogid, alkohol ja vürtsikad toidud võivad stimuleerida liigset happe tootmist ning suurendada kõrvetiste tekkimise tõenäosust.  

Kas stress võib soodustada kõrvetiste tekkimist? Mõned inimesed on väitnud, et nad tõesti kogevad kõrvetisi stressi ajal sagedamini. 

Tulised tšillipiprad – toiduained, mida kõrvetiste korral vältida.

Ka ülekaalulisus võib põhjustada kõrvetiste tekkimist seoses maole avalduva suurema survega, kuna see võib sulgurlihase pärast söömist lahti suruda. Samuti võivad seda põhjustada isegi kitsad riided. 

Kas teid vaevavad kõrvetised? Siit leiate mõningaid soovitusi kuidas leevendada kõrvetiste sümptomeid.

Kõrvetiste sümptomite ravi >

Meie tooted

Kuidas leevendada kõrvetisi ja mao ülihappesuse sümptomeid?

Rennie® (kaltsiumkarbonaat, magneesiumkarbonaat)

Närimistabletid sisaldavad toimeaineid, mis neutraliseerivad liigset maohapet ja leevendavad kiiresti kõrvetiste ja mao ülihappesuse sümptomeid.

Loe lisaks

Kust osta

Kuidas leevendada kõrvetiste ja seedehäirete sümptomeid?

Rennie® Orange
(kaltsium- ja mangeesiumkarbonaat)

Apelsinimaitselised närimistabletid kõrvetiste ja seedehäirete sümptomite raviks, mis pakuvad kiiret ja tõhusat leevendust liigsest maohappest põhjustatud sümptomite leevendamiseks.

Loe lisaks

Kust osta