Refluksi sümptomid ja põhjused 

Mis on
refluks?​​​​​​​

Refluks on maosisu tagasivool söögitorusse, mis põhjustab sinna sattudes kõrvetisi. Refluksi ja kõrvetiste mõistet kasutatakse sageli läbisegi, kuid oma olemuselt on need siiski erinevad probleemid. Refluks on maosisu osaline tagasivool söögitorusse (mõnikord ka kurku ja isegi suhu) ning kõrvetised on refluksi tagajärjel tekkinud ebamugavustunne.

Sageli esinev refluks võib viidata reflukshaigusele. Reflukshaigus ja gastroösofageaalne refluks (GÖR) on sama seisund. See võib küll kõlada hirmutavalt, kuid enamasti ei ole GÖR-i puhul tegemist tõsise seisundiga – kõrvetisi esineb iga päev ühel inimesel kümnest. Siiski võivad pidevalt esinevad kõrvetised söögitoru kahjustada, nii et kui tunnete sellepärast muret, siis pidage nõu oma perearsti või apteekriga.

Kui kannatate tihti refluksi käes, oleks kõige õigem vältida vürtsikaid toite, mis võivad seda esile kutsuda.

Millised on
refluksi sümptomid?​​​​​​​

Refluks võib põhjustada:

  • põletus- või kuumustunnet rinnus või kurgus (tavaliselt pärast söömist);
  • kuuma hapu või soolase maitsega vedeliku sattumist kurku;
  • neelamisraskuseid;
  • survet rinnaku taga; 
  • puhitustunnet;
  • röhitsemisvajadust;
  • halba enesetunnet (iiveldust).
Kõrvetiste all kannatava inimese pilt: põletustunne kõhus.

Mis põhjustab
refluksi?

Mao sissepääsu juures on rõngakujuline lihas, mida nimetatakse sulgurlihaseks. See sissepääs avatakse selleks, et toit saaks söögitorust liikuda makku. Kui see on toimunud, siis sissepääs sulgub. Kui aga sissepääs korralikult ei sulgu või avaneb liiga sageli, siis võib maosisu maost välja pääseda ja söögitorusse sattuda.

Refluks tekib sageli teatud toitude söömisel. Praetud või rasvased toidud, rasvarikkad eined ja täispiimatooted võivad põhjustada sulgurlihase lõtvumist. Nii kohv, kui ka teised kofeiinisisaldusega joogid, alkohol ning vürtsikad toidud võivad stimuleerida liigset happe tootmist. Suurte portsjonite söömine, kohe pärast söömist pikaliheitmine või enne uinumist näksimine on peamised õhtuse refluksi põhjused. 

Tutvuge, millised toidud põhjustavad refluksi ja proovige neid vältida.

Ülekaalulisus võib põhjustada suurema tõenäosusega refluksi, kuna maole avalduv surve võib sulgurlihase pärast söömist lahti suruda.  

Mõnikord võib refluks stressitingimustes olla raskemini talutav. 

Kuidas refluksi leevendada? Siit leiate mõningaid soovitusi kuidas leevendada refluksi sümptomeid.

Refluksi sümptomite ravi >

Meie tooted

Kuidas leevendada kõrvetisi ja mao ülihappesuse sümptomeid?

Rennie® (kaltsiumkarbonaat, magneesiumkarbonaat)

Närimistabletid sisaldavad toimeaineid, mis neutraliseerivad liigset maohapet ja leevendavad kiiresti kõrvetiste ja mao ülihappesuse sümptomeid.

Loe lisaks

Kust osta

Kuidas leevendada kõrvetiste ja seedehäirete sümptomeid?

Rennie® Orange
(kaltsium- ja mangeesiumkarbonaat)

Apelsinimaitselised närimistabletid kõrvetiste ja seedehäirete sümptomite raviks, mis pakuvad kiiret ja tõhusat leevendust liigsest maohappest põhjustatud sümptomite leevendamiseks.

Loe lisaks

Kust osta